Odlewnictwo kojarzy nam się z metalurgią. Sama nazwa wskazuje na proces powstawania dowolnej rzeczy, przy pomocy substancji ciekłych. Czytając dwujęzyczną książkę pt. „Odlewanie wiersza” – trójki znakomitych autorów, stajemy się świadkami; powstawania twórczości poetyckiej z ludzkiego cierpienia duszy. Uważnie zagłębiając się w lekturę dostrzeżemy smutek w postaci ciekłej.
Tomik otwiera twórczość literacka Dejana Bogojevića , w której to podmiot liryczny poszukuje miejsca wyjątkowego. Pogodzony z przeciwnościami losu pragnie być zauważony, podejmuje różnorakie starania. Słowo po słowie wnikamy w jego osobowość, starając się zrozumieć czynniki wpływające na ukształtowanie takiej osobowości. Następujące nauki humanistyczne: psychologia, pedagogika, socjologia i filozofia już dawno udowodniły, że człowiek ciągle się zmienia od momentu narodzin do ostatnich godzin życia. Cywilizacja wywiera wpływ na naszą osobowość np.:
I wychodzę
Ze świecącą komórką
Na szczycie głowy
(s.9).
Zawsze się komunikujemy od pisania listów, telegramów po telefony, maile. Ma to dwie strony medalu.
Poprzez swoje ciągłe poszukiwanie miejsca, jesteśmy świadkami tworzenia się nowych opowieści. W nich zwraca się uwagę na sprawy istotne. Całkowicie luźno przypomina to morał z bajki. Podmiot liryczny w twórczości Olgi Lalić Krowickiej manifestuje swoje zamiary:
Napiszę wiersz. Może Krwisty. Wojowniczy. Istotny.
Słońce zaszło. Myśli utonęły.
Wszystkie lata wschodu mijają pod szarą skórą.
Wierzę. Nie wierzę. Szukam odbicia nicości w moich
oczach.
(s.45).
Twórca od zawsze był buntownikiem. Na powstawanie dzieła literackiego ogromny wpływ ma kultura w której autor się obraca, sytuacja polityczna państwa i historia. Zawsze dla niego dzieła będą ważne. Nigdy nie był, nie jest i nie będzie obojętny na otaczająca go przestrzeń. Pragnie i będzie pragnął dokonać przemiany. Wyraża się chęcią poznania kultury lokalnej, ale nie tylko np. podmiotowi lirycznemu, który jest tym twórcą nie obce jest nazwisko Andrzeja Stasiuka opisującego podkarpacką miejscowość, w której mieszka nasza poetka Olga Lalić Krowicka – Dukla. Będzie się buntował przeciwko rozdarciu z powodu naszego braku umiejętności korzystania z elementów cywilizacji.
Opowieść dostrzegamy w wypowiedziach podmiotu lirycznego. Zawarta jest w poezji Obrena Ristića. Rozpoczyna się od wprowadzenia odbiorcy w stan napięcia. Życie ludzkie jest pełne niespodzianek, czasami pojawiają się chwile grozy, o których tak naprawdę chciało by się zapomnieć, ale wciąż będą trwać w naszej pamięci. Pierwsze słowo wprowadzenia rozpoczyna proces między ludzkiej komunikacji werbalnej i niewerbalnej:
Nawet wilki tej nocy wyły
Gdzieś na Tresibabie
A noc o mało co nie gryzie
Tyle deszczu napadało
(s.69)
Zdaje sobie sprawę, że tylko nieliczni potrafią dostrzec znaczenie znaków otaczającej rzeczywistości. Wilk będzie elementem grozy; jest drapieżnikiem oraz symbolem.
Książka trójki autorów: Dejana Bogojevića, Olgi Lalić-Krowickiej, Obrena Ristića Odlewanie wiersza stanowi proces powstawania opowieści. Każdy człowiek posiada własną opowieść w postaci jego życia. Dla historyka mogą być źródłem pisanym lub mówionym. W kulturach wielu narodów odgrywały, odgrywają i będą odkrywać znaczącą rolę. Czytając tą pozycje stajemy się świadkami jej powstawania, my po jej usłyszeniu powinniśmy wyciągnąć wnioski z ludzkich historii opowiadanych wierszem.
-----------
Dejan Bogojević, Olga Lalić-Krowicka, Obren Ristić - „LIVENJE PESME – ODLEWANIE WIERSZA”, Šumadijske metafore – Specjalno izdanje – knjiga 68, 94 s., Mladenovac (Serbia)