Święto kresowiaków

   Jedna trzecia Bydgoszczan ma korzenie kresowe. Dwie ekspatriacje po I i II wojnach światowych, w wyniku których Polska niczym szafa została przesunięta o 200 kilometrów na zachód oraz międzywojenne migracje zarobkowe spowodowały, że w Bydgoszczy zamieszkały tysiące Polaków z obecnej Litwy, Białorusi i Ukrainy. Ubogacili oni kulturę i duchowość naszego miasta, wnieśli niebagatelny wkład pracy w jego rozwój.
W najbliższą sobotę 16 czerwca o godz. 12.00 odbędzie się swoiste święto bydgoskich kresowiaków. To odsłonięcie skweru Edwarda Woyniłłowicza u zbiegu ulic Chodkiewicza i Sulkowskiego obok KS „Gwardia”.
   E. Woyniłłowicz  był uchodźcą z Mińszczyzny, który w okresie międzywojennym odegrał wybitną rolę w życiu społeczno-kulturalnym bydgoskich kresowiaków. Został pochowany na Cmentarzu Starofarnym, gdzie dziś znajduje się symboliczny grób, bowiem szczątki zostały przeniesione do Mińska, gdzie znalazły miejsce spoczynku pod murami kościoła rzymskokatolickiego jego fundacji pw. św. Św. Symeona i Heleny. E. Woyniłłowicz jest jednym z patronów Bractwa Inflanckiego, międzywojennej organizacji miłośników kresów północno-wschodnich. Podczas uroczystości zaprezentowana zostanie wystawa autorstwa Gizeli Chmielewskiej.

 

   Wszystkich kresowiaków i miłośników historii serdecznie zapraszamy.