Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jurata Bogna Serafińska Między Ochrydą a Bugiem – Antologia współczesnych sztuk słowiańskich

W ostatnich dniach 2010 roku została wydana w Krośnieńskiej Oficynie Wydawniczej, pod redakcją Olgi Lalić-Krowickiej, Antologia Współczesnych Sztuk Słowiańskich pod pięknym tytułem „Między Ochrydą, a Bugiem”.

 

Redakcja Olga - Lalić-Krowicka, Opracowanie graficzne - Olga Lalić-Krowicka, Kamil Krowicki, Korekta - Vesna Denčić, Ljiljana Milosavljević, Kamil Krowicki, Projekt okładki - Kamil Krowicki

 

Projekt został zrealizowany przy pomocy finansowej: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Gminy Dukla, Apteki „Urtica” w Dukli, NZOZ Medicus w Dukli i ZM „Jasiołka” w Dukli, firmy przewozowej „Miś – Krosno”, zajazdu „Domenico” w Tylawie i Przedsiębiorstwa produkcji kruszywa „Żwirgeo s. c.” w Trzcianie oraz autorów publikujących na łamach antologii.

Wszystkie przekłady (z języków serbskiego, chorwackiego, polskiego, macedońskiego, słoweńskiego, bułgarskiego, bośniackiego) są autorstwa Olgi Lalić-Krowickiej.

Antologia jest wydana na dobrym papierze i w dobrym kolorze, co jest szczególnie ważne ponieważ są w niej nie tylko utwory literackie (różne rodzaje poezji, haiku, krótkie opowiadania, dramat, satyra, aforyzmy) ale również fotografia artystyczna, grafika, malarstwo, rysunek, ikony, projekty związane z modą, szkło artystyczne…
Nie jest to bowiem tylko współczesna Antologia literacka, ale jak sam tytuł wskazuje – Antologia współczesnych sztuk słowiańskich.

Poniżej przytaczam fragment wstępu redaktorki i tłumaczki Olgi Lalić-Krowickiej –

„Od wielu lat moim marzeniem było zrobić „coś pięknego” dla naszej słowiańszczyzny. (…) Tytuł „Między Ochrydą a Bugiem” nawiązuje do pochodzenia autorów z tychże państw, które mieszczą się między macedońskim jeziorem Ochrydzkim a polsko -ukraińsko-białoruską rzeką Bug. Nawiązanie polega też na tym, że pierwsza szkoła piśmiennictwa m.in. staro-cerkiewnosłowiańskiego (założona w IX w. przez ucznia św. Cyryla i Metodego, Klemensa) powstała nad Ochrydzkim jeziorem, a nasza praojczyzna słowiańska znajdowała się gdzieś tutaj, tuż nad Bugiem jak wskazują hipotezy naukowe. (…)”.


Antologia zawiera w sumie prace literackie i artystyczne około dwustu autorów – poetów, pisarzy, malarzy, fotografików, i innych artystów z różnych państw słowiańskich (m.in. z Polski, Serbii, Chorwacji, Macedonii, Bułgarii, Słowenii, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny oraz Rosji, a także z Anglii, Niemiec, Litwy, Izraela, Stanów Zjednoczonych, Gwatemali etc. (…)

Zawsze odczuwałam przynależność do naszej słowiańskiej praojczyzny i że cieszę się iż znalazłam się wśród dwustu autorów, których prace weszły w skład Antologii.

---

Olga Lalić-Krowicka, Antologia Współczesnych Sztuk Słowiańskich „Między Ochrydą, a Bugiem”, 450 s., Krośnieńska Oficyna Wydawnicza

Dodatkowe informacje