Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

POEZJA I PROZA HALINY EWY OLSZEWSKIEJ - O RÓŻNYCH STANACH ISTNIENIA

 

Halina Ewa Olszewska z nową książką1

Z lotu ptaka, to tytuł najnowszej  książki Haliny Ewy Olszewskiej , wydanej jesienią 2015 r. Wiele z utworów zamieszczonych w tej publikacji zostało nagrodzonych bądź wyróżnionych w ogólnopolskich konkursach.
Autorka podkreśla, że tytuł „Z lotu ptaka”, świadczy o dystansie jaki starała się zachować w odniesieniu do opisywanych zagadnień. Motto stanowi fragment jednego z wierszy:


Poeta nigdy się nie nudzi,
zwykle czasu mu brak,
żeby wszystko objąć słowami.

Tom składa się z trzech części. Zbiór wierszy zatytułowany A jednak , to poezja wielotematyczna, o różnych stanach istnienia, przemijania, z pozycji obserwatora, czasem uczestnika. Autorka pisze o tendencjach człowieka XXI wieku do izolacji i nietrwałości związków międzyludzkich, jak też uwzględnia przeciwstawność tych zjawisk i siłę tradycji. Z dozą ironii dokonuje próby pogłębionej refleksji nad mentalnością rodaków. W zestawie znajdują  się wiersze z opisem różnych miejsc i zdarzeń, w tym utwory o tematyce regionalnej i klasykach polskiej poezji.
     W rozdziale z haiku p.t. Co za widok, poetka w 90. miniaturkach obrazowo przedstawia świat przyrody i inne wrażenia w tej konwencji.
      Opowiadania, spięte tytułem Kilka jesiennych dni , to skomplikowane historie ludzkich przeżyć. Jedno z nich jest autentycznym reportażem, dotyczy dramatu człowieka dotkniętego wojną na Ukrainie. Zachwianie poczucie bezpieczeństwa, trudna miłość i niespełnione nadzieje przewijają się w tej prozie, choć nie brak w niej również pozytywnych aspektów życia.
       Oprawę graficzną książki Z lotu ptaka stanowią prace plastyczne i zdjęcia wykonane przez Halinę Ewę Olszewską.

Olga Lalić-Krowicka

 

 

Książki autorstwa Haliny Ewy Olszewskiej1

Dodatkowe informacje