Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Słowiańskim szlakiem

SŁOWIAŃSKIM SZLAKIEM

 

     W październiku br. w Sremskiej Mitrovicy w Wojwodinie (Serbia) nakładem prestiżowego wydawnictwa „Laćarak” - specjalizującego się w literaturze dziecięcej, ukazała się bajka, autorstwa Olgi Lalić-Krowickiej pt. „Słowiańskim szlakiem” („Slavenskim putom”). Opowieść przedstawia bajkową wyprawę  karpackich Rusinów-chłopców do dalmatyńskich dziewcząt.  Inspiracją stała się rusińska poezja i kultura ludowa rozpięta od naszych Karpat do Wojwodiny na Bałkanach.  Bajka została zadedykowana najmłodszym pociechom z rodziny autorki.
   Wydawca książki, część nakładu rozdał podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia dzieciom mniejszości Rusińskiej zamieszkującym obszar serbskiej Wojwodiny, a część  trafiła do domów dziecka w Serbii. Opiekę redaktorską stanowił  serbski poeta i dziennikarz Nedeljko Terzić, który  promuje całe wydawnictwo  na łamach czasopism i gazet.


   Inicjatywa autorki została doceniona przez bibliotekę Serbskiej Macierzy - z siedzibą w Nowym Sadzie, która przekazała serdeczne podziękowania w postaci listu.  Podziękowania także wraz z życzeniami świątecznymi napłynęły od Przewodniczącego Związku Rusinów w Sremskiej Mitrovicy Pana Vladimira Balaščaka. W związku ze swoją działalnością i zainteresowaniem kulturą Łemków, autorka w tym roku  udzielała wywiadu na temat polskiej części Karpat dla serbskiego czasopisma wydawanego przez narodową bibliotekę pt.”Međaj” z Užic. Wywiad przeprowadził serbski dziennikarz i poeta, Dušan Vidaković z Valjeva.
   Wywiad stanowił także pretekst do opublikowania  wierszy wybranych karpackich poetów m.in. Bohdana Ihora Antonycza w przekładzie autorki na łamach „Međaja”, „Književnih novin” z Belgradu i „Gradiny” z Nišu - czasopisma ukazującego się od 1901 roku.  Wiersze wspomnianego autora ukazały się także za sprawą p. Olgi w przekładach na j. słoweński i macedoński.
   Dodamy tylko, iż w zeszłym roku twórczość poetki, znalazła uznanie na łamach polonijnego czasopisma „Listy z daleka” wydawanego w Belgii, objętego patronatem Konsulatu Generalnego RP w Brukseli. Artykuł napisała polska poetka i dziennikarka Halina Ewa Olszewska. Także w październiku na III Soborze Poezji Chrześcijańskiej w Belgradzie wiersz „Pantokrator patrzy” dostał się do złotego wieńca.

 

KS okladka slavenskim putom 2okladka slavenskim putom 1                                             

 

Dodatkowe informacje