Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Trzy polskie antologie haiku z ostatnich lat

 

 Trzy antologie haikuNiedawno ukazała się najnowsza antologia haiku DAJMY GRAĆ ŚWIERSZCZOM. To już kolejny almanach haiku wydrukowany przez Wydawnictwo Kontekst w Poznaniu. Pomysłodawcą i organizatorem przedsięwzięcia jest Krzysztof Kokot, polski poeta, mistrz haiku w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. W roku 2011, po raz pierwszy przygotował antologię „HAIKU” z tekstami 19 polskich haijinów, która spotkała się z pozytywnymi opiniami krytyków literackich i zainteresowaniem czytelników. „Zarówno pisanie, jak i odczytywanie  haiku wymaga pewnej wprawy, przygotowania i wrażliwości. Zapewne stąd niezbyt duża liczba autorów parających się tą skondensowaną, prostą i czystą formą poezji” – napisał we wstępie Krzysztof Kokot. Typową formą haiku jest zapis chwili, wrażenia, przeżycia ( z wyłączeniem własnego ja ), zazwyczaj w klasycznym układzie siedemnastosylabowym z podziałem na trzy wersy 5-7-5. Dominującą tematyką jest świat przyrody we wszystkich porach roku, dostrzegane w danej chwili rośliny, zwierzęta, krajobrazy itp. Ojczyzną tej miniatury literackiej jest Japonia. Szczególny rozkwit haiku występował w okresie Edo, za twórcę tego gatunku uważany jest Matsuo Basho. Do popularyzacji haiku w naszym kraju przyczynił się Czesław Miłosz przekładając japońskie haiku na język polski. W 2001 r., Ewa Tomaszewska wydała pierwszą „Antologię polskiego haiku”. Na rynku wydawniczym pojawiły się też indywidualne publikacje. Inspiracją do upowszechniania tego rodzaju twórczości są konkursy haiku w kraju i za granicą. W kategorii ogólnopolskich np. konkurs „Samurajowie Pióra” w Sochaczewie, „Haiku do zdjęcia” w serwisie poeci.com, czy też konkurs organizowany przez cenionego haijina Andrzeja Dembończyka (jego poezja haiku i haiga zostały opublikowane nie tylko w kraju ale również wielokrotnie za granicą ). Tematyką haiku zajmują się różne portale internetowe. Poetka Olga Lalić-Krowicka jest zarówno autorką haiku, jak też przełożyła wiele utworów polskich haijinów na inne języki i dzięki temu zostały opublikowane w międzynarodowych almanachach. W roku 2012, z inicjatywy Krzysztofa Kokota ukazała się określona tematycznie „Antologia haiku o roślinach NIEBIESKIE TRAWY”, w której  zamieszczono utwory 23 autorów. Czytając ten zbiór ma się przed oczyma wielobarwne obrazy natury „malowane” słowami. W listopadzie 2013 r., również za sprawą Krzysztofa Kokota, została wydana „Antologia haiku o zwierzętach DAJMY GRAĆ ŚWIERSZCZOM” z tekstami 23 haijinów, głównie polskich twórców mieszkających w kraju i za granicą. Swoje haiku udostępnił do almanachu również Evgeny Ivanov, rosyjski poeta z Moskwy. W gronie autorów trzech polskich antologii z ostatnich lat znajdują się laureaci ogólnopolskich konkursów haiku, niektórzy zdobyli laury międzynarodowe. Okładki do wszystkich antologii drukowanych przez Wydawnictwo Kontekst zaprojektował Tomasz Magowski. A oto haiku niektórych haijinów wybrane z trzech kolejnych almanachów


***
przystanek –
między naszymi spojrzeniami
płatki śniegu    
***
wysiedlona wieś-
na niszczejących grobach
wysoka trawa

***
grudniowy ranek-
w karmniku dla ptaków
tylko śnieg

Andrzej Dembończyk

    ***
bukiecik fiołków
na ławeczce pod bzem
różowe okulary
     ***
naga w słońcu
między tujami czyjeś oczy
    ***
strach na wróble
na wielkim kapeluszu
gruchają gołębie

Halina Ewa Olszewska

    ***
puste krzesło-
między kartkami książki
zasuszony liść
    ***
głogi na wietrze
między tobą a mną
płonie ogień
    ***
galopujące konie-
w rozwianych grzywach
zaplątał się wiatr

Krzysztof Kokot

    ***
po nocnej ulewie
we wszystkich kałużach
wschodzące słońce
    ***
nagły trzepot
lecą z nieba śnieżynki
na zimozioły
    ***
ptaki na niebie
hen! za horyzont
biegną  źrenice

Iwona Danuta Startek
-------------------------------------------
Należy mieć nadzieję, że cykl corocznych antologii będzie kontynuowany w kolejnych latach, choćby z uwagi na to, że rośnie zainteresowanie tą formą poezji.
Oprac. Halina Ewa Olszewska

Dodatkowe informacje