Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Jurata Bogna Serafińska PRZESTRZEŃ I CZAS

IMG_7129   8 maja w Galerii mieszczącej się w starej żydowskiej drukarni przy ul. Bożniczej w Rzeszowie miał miejsce kolejny wieczorek z cyklu „Poetycki zaścianek”. Impreza nosiła tytuł „Ona i On – Przestrzeń i czas” i była poświęcona poetycko-malarskiemu małżeństwu – Oldze Lalić-Krowickiej i Kamilowi Krowickiemu.

„Przestrzeń i czas” to tytuł bardzo odpowiedni dla prezentacji twórczości tych dwojga, którzy pochodzą z przestrzeni dość odległych, a których prywatnie i twórczo,  połączył czas i przestrzeń tu i teraz.

IMG_7121IMG_7098IMG_7063IMG_7099IMG_7078IMG_7055IMG_7102

---
Sylwetki artystów:

IMG_7124Olga Lalić-Krowicka – poetka serbsko-polskiego pochodzenia, absolwentka Filologii słowiańskiej na UJ, tłumacz, redaktor strony poetyckiej www.poezija.com.pl. , jest nazywana ambasadorem współpracy polsko-bałkańskiej w dziedzinie literatury. Ukoronowaniem pracy Olgi w tej dziedzinie było opracowanie i wydanie w 2011r. antologii współczesnych sztuk słowiańskich „Między Ochrydą a Bugiem”. Poetka bierze czynny udział w pracach na rzecz rozwoju kultury swojego regionu, publikuje w czasopismach literackich, kulturalnych oraz społecznych w kraju i za granicą. Jest autorką 10 tomików wierszy i zbioru dramatów w języku serbskim, chorwackim, polskim i słoweńskim i laureatką w wielu konkursach poetyckich
W 2010 roku otrzymała tytuł zasłużonej dla serbskiej kultury w świecie przyznany przez Belgradzkie Stowarzyszenie Aforystów pod IMG_7069patronatem Serbskiego Ministerstwa Kultury i Ministerstwa Serbskiej Diaspory. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2007 i 2011 roku. Jej translatorskie projekty zostały również wsparte przez Serbskie Ministerstwo Diaspory (2006), Chorwackie Ministerstwo Kultury (2008) oraz Serbskie Ministerstwo Kultury (2012).

Kamil Krowicki – absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, designer. Pracuje w Środowiskowym Domu Samopomocy Cergowa jako terapeuta. Zajmuje się projektowaniem reklam oraz stron www. Projektuje okładki oraz ilustruje książki. Wystawiał swoje prace artystyczne oraz fotografie w Polsce i w Serbii. Dotychczas miał koło 30 wystaw głównie indywidualnych i kilka zbiorowych. Mieszka w Dukli razem z zona Olgą. . http://kamilkrowicki.w.interia.pl/

W czasie wieczorku 8 maja Olga Lalić-Krowicka czytała swoje wiersze, a Kamil Krowicki zaprezentował na projektorze zdjęcia z ostatniego pobytu w Chorwacji Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze. Pośród gości byli Małgorzata Żurecka, Profesor Zofia Brzuchowska, Jacek Kawa, poeci z Rzeszowa i okolic i wielu innych gości.
Zdjęcia, zrobione w czasie imprezy są autorstwa fotografa Jacka Kawy ze Stalowej Woli.IMG_7125

IMG_7134

Dodatkowe informacje