Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Aleksandar Čotrić - Tajne głosowanie/ Tajno glasanje (satyra)

Tajne głosowanie *

   Dzięki temu, że telewizja państwowa odmówiła kontynuowania bezpośredniej transmisji z posiedzenia Parlamentu, najwyraźniej ze względu na wysokie koszty, prywatna stacja telewizyjna przyjęła tę ofertę na zasadach komercyjnych. Po umowie zawartej pomiędzy prywatną telewizją a najwyższym organem prawnym, TV transmisja będzie miała następujący charakter:
- Panie i panowie, posłowie i członkowie parlamentu, pierwsze zwyczajne jesienne posiedzenie serbskiego parlamentu uznaję za otwarte. Głównym sponsorem tej sesji jest "Pierwsza fabryka serbskiego cukru." O moją fryzurę zadbał salon "Nożyce", zlokalizowany przy ulicy Višnjicia. Ubranie, które mam na sobie zostało uszyte w butiku "Mina" przy Čumićevej uliczki. Na stole prezydencji Zgromadzenia znajduje się woda mineralna "Aqua Natura", a podczas przerwy będziemy pić kawę z palarni "Złote ziarno". Jeden z posłów zgłosił reklamację z powodu naruszenia zasad.


- To jest to. Pragnę zaznaczyć, że kopie regulaminu Zgromadzenia zostały wydrukowane w drukarni "Press", numer telefonu 987-45, czynna od 9 do 20 h.
- Wraz z wezwaniem na zebranie, otrzymali państwo propozycję porządku obrad. Czy ktoś proponuje pewne zmiany?
- Po pierwsze, muszę wymienić sponsora naszego klubu. Jest to prywatna firma "Kurka", która zajmuje się produkcją jaj i drobiu. Proponujemy umieścić do porządku obrad naszą propozycję dotyczącą nowych zasad, zgodnie, z którymi będzie uprawnione głosowanie poza budynkiem Parlamentu. Dzięki temu głos zostanie wysłany z odległości ponad trzysta kilometrów i uznany, jako dwa głosy, zaś głos posła z odległość ponad sześciuset mil będzie wart trzech głosów. Sponsorem skumulowanego głosowania będzie prywatna linia lotnicza „Bane Airways ".
- Teraz oddaję słowo posłowi Kovačeviciowi.
- Donatorem naszego klubu jest agencja turystyczna "Amerigo Vespucci", a buty, które mam na sobie można zakupić w sklepie obuwniczym "Bucik" na Terazjach. Wymagamy, aby Zgromadzenie wyraziło się na temat naszego parlamentarnego menu. Proponujemy, w rzeczy samej, kilka nowych sałatek i dań głównych, szczególną uwagę zwracamy na ciasta i inne wypieki. W każdym razie, te ciasta piecze cukiernia "Lizaki" w pobliżu hotelu "Moskwa".
- Usłyszeliśmy kilka konkretnych propozycji, na które będziemy głosować, wraz z projektem Konstytucji i 47 Propozycją wniosku prawnego, którą otrzymali państwo w parlamentarnych materiałach. Trzeba włożyć kartę do automatu i nacisnąć odpowiednie guziczki! Drodzy widzowie, ponieważ głosowanie jest tajne, przez ten czas zobaczycie blok reklam ze studia telewizyjnego.

 

 

TAJNO GLASANjE

   Pošto je državna televizija odbila da ubuduće direktno prenosi sednice parlamenta, navodno zbog visokih troškova, jedna privatna televizija prihvatila se ovog posla na komercijalnoj osnovi. Posle poslovnog aranžmana zaključenog između privatne televizije i najvišeg zakonodavnog tela, TV prenosi izgledaju ovako:
- Dame i gospodo, narodne poslanice i poslanici, otvaram prvo redovno jesenje zasedanje Skupštine Srbije. Generalni sponzor ovog zasedanja je "Prva srpska fabrika šećera". Za moju frizuru postarao se salon "Makaze", koji se nalazi u Višnjićevoj ulici. Komplet koji nosim sašiven je u butiku "Mina" u Čumićevom sokačetu. Na stolu predsedništva Skupštine nalazi se mineralna voda "Natura akva", a u pauzi sednice pićemo kafu "Zlatno zrno". Jedan poslanik se javio da reklamira povredu poslovnika.
- Tako je. Želim da kažem da su primerci skupštinskog poslovnika štampani u štampariji "Presa", broj telefona je 987-45, a radno vreme je od devet do 20 časova.
- Uz poziv za ovu sednicu dobili ste i predlog dnevnog reda. Da li neko predlaže njegovu izmenu ili dopunu?
-Najpre moram da pomenem sponzora naše poslaničke grupe. To je privatno preduzeće "Koka", koje se bavi proizvodnjom jaja i pilećeg mesa. Mi predlažemo da se u dnevni red uvrsti naš predlog novog poslovnika, po kojem će biti dozvoljeno glasanje i izvan skupštinske sale. Tako bi se glas upućen sa udaljenosti veće od trista kilometara računao kao dva glasa, dok bi glas poslanika sa udaljenosti veće od šest stotina kilometara vredeo kao tri glasa. Pokrovitelj ovakvog načina glasanja bila bi privatna avio kompanija "Bane ervejz".
-Dajem sada reč poslaniku Kovačeviću.
Donator naše poslaničke grupe je turistička agencija "Amerigo Vespuči", a cipele koje nosim prodaju se u radnji "Cipelić" na Terazijama. Mi tražimo da se skupština izjasni o našem predlogu skupštinskog jelovnika. Predlažemo, naime, nekoliko novih salata i glavnih jela, a posebnu pažnju obratili smo na kolače i druge poslastice. Inače, ove kolače proizvodi poslastičarnica "Šećerlema" kod hotela "Moskva".
Čuli smo nekoliko konkretnih predloga o kojima ćemo glasati zajedno sa Predlogom ustava i 47 Predloga sistemskih zakona, koje ste dobili u skupštinskom materijalu. Postavite vaše kartice u kućišta i pritisnite odgovarajuću dugmad! Poštovani gledaoci, pošto je glasanje tajno, za to vreme pogledajte blok reklama iz TV-studija.

 

*Miniatura pt. "Tajne głosowanie" pochodzi ze zbioru Aleksandra Čotricia "Obeležene priče". Polskie wydanie zbioru ukaże się w 2013 roku, w przekładzie Olgi Lalić-Krowickiej. Projekt wsparty przez Serbskie Ministerstwo Kultury.

Dodatkowe informacje