Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

XIV OGÓLNOPOLSKI I POLONIJNY KONKURS LITERACKI im. LEOPOLDA STAFFA

  Starachowickie Centrum Kultury w Starachowicach,
Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim,
Miejskie Centrum Kultury w Skarżysku - Kamiennej

zapraszają do udziału w XIV Konkursie Literackim im. Leopolda Staffa.

Leopold Staff to poeta ściśle związany z regionem świętokrzyskim, również ze Starachowicami. To właśnie w naszym mieście  znalazł schronienie i przyjaźń w osobie ks. Antoniego Boratyńskiego, ówczesnego wikariusza Parafii św. Trójcy w Wierzbniku, który w 1944 roku udzielił Staffowi i jego żonie Helenie schronienia odstępując im na plebanii jeden z pokojów. Przyjaźń ta była kontynuowana po wojnie w Skarżysku - Kamiennej, gdzie ks. Boratyński objął probostwo. Ponadczasowe przesłania literackie poety klasyka w literaturze polskiej, wymagają przypomnienia jego postaci oraz twórczości. W pewnej mierze czyni  to nasz Konkurs, poprzez nawiązanie do Leopolda Staffa jako Patrona. Życzymy radości z twórczych zmagań oraz sukcesu każdemu z uczestników.

 

Konkurs nie ogranicza tematu, dotyczy poezji i prozy ogólnie. Jednak mile widziany jest dołączony do zestawu wiersz, proza związane z postacią Leopolda Staffa  lub Starachowicami.

 

W Konkursie mogą wziąć udział autorzy zrzeszeni i nie zrzeszeni, debiutanci i twórcy z określonym dorobkiem artystycznym. WARUNKIEM UDZIAŁU JEST NADESŁANIE ZESTAWU PRAC /dotychczas nie nagradzanych i niepublikowanych/ W JEDNEJ Z DWÓCH KATEGORII, w 5 egzemplarzach maszynopisu lub wydruku komputerowego. 

/ Dopuszczalne są dwa zestawy, zaprezentowane pod tym samym godłem/. Nadesłanie większej ilości zestawów, pod różnymi godłami, albo prac już drukowanych lub nagradzanych w innych konkursach, spowoduje dyskwalifikację autora. Prace powinny być opatrzone godłem. Tym samym godłem powinna być opatrzona dodatkowa koperta zawierająca dane: imię i nazwisko autora, adres, telefon, datę urodzenia, adres e - mailowy, krótką informację o dorobku artystycznym. Godła nie powinny powtarzać się z konkursów poprzednich /niedopuszczalne są godła cyfrowe i rysunkowe/.


   Kategorie:
POEZJA - zestaw 5 wierszy (w 5 egzemplarzach) - kategoria bez ograniczeń wiekowych.
PROZA -  jeden lub dwa utwory do 10 stron: opowiadanie, nowela, wspomnienie, esej, reportaż, fragment dziennika, itp. (w 5 egzemplarzach) - kategoria bez ograniczeń wiekowych.

    Organizatorzy przewidują nagrody pieniężne na łączną kwotę 3 tys. złotych. O rozdziale nagród zadecyduje profesjonalne jury. Organizatorzy dopuszczają nagrody dodatkowe fundowane przez instytucje i osoby zewnętrzne oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

    Nadesłanie prac oznacza zgodę autora na nieodpłatne wykorzystanie tekstów w prasie i tomiku - pokłosiu konkursu.

    Organizatorzy nie przewidują prowadzenia indywidualnej korespondencji, odsyłania prac, ani powiadamiania wszystkich uczestników /oprócz nagrodzonych i wyróżnionych/.

    Prace należy nadsyłać do dnia 30 czerwca 2012 r. na adres:
Starachowickie Centrum Kultury, ul. Radomska 21, 27 - 200 Starachowice
z dopiskiem KONKURS LITERACKI.

Uroczystość finałowa przewidziana jest w listopadzie 2012 roku w Starachowicach (podczas trwania Ogólnopolskiego Turnieju Recytatorskiego Literatury Regionalnej). Szczegóły podsumowania -  tj. czas, miejsce, program, lista laureatów - zostaną umieszczone  na stronie Starachowickiego Centrum Kultury www.sck.org.pl

Nagrody zostaną wręczone tylko przy osobistym odbiorze. Niestawienie się na uroczystości finałowej równoznaczne będzie z rezygnacją z nagrody, która automatycznie zostanie przesunięta do puli nagród przyszłorocznego Konkursu Literackiego.


Dodatkowych informacji udzielają:

Aleksandra Sarzyńska - Starachowickie Centrum Kultury, tel. (41) 274 65 25 wew. 25, adres e - mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

oraz

Bożena Piasta - Komisarz Konkursu, tel. 607 - 106 - 769 ;  adres e - mail:  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Dodatkowe informacje